Battleship

Gry na NES - BattleshipGry na NES - Battleship

- No to może… w A5…
- Pudło, ha nigdy nie trafisz! To ja H9…
- Trafiony! Na pewno podglądasz!
- H10 i to Twój koniec!
- Trafiony, zatopiony! Więcej z Tobą nie gram…

Niegdyś typowa rozmowa na przerwach, luźnych lekcjach lub kiedy w domu nie było prądu, echh te stare czasy, no ale wracajmy to rzeczy a raczej do gry.

Battleship czyli popularna gra w statki. Dawno, dawno temu grało się na kartce i z żywym przeciwnikiem, dziś wystarczy tylko komputer. Ustawiamy swoje okręty na planszy w prawie dowolny sposób - nie mogą być umieszczone po przekątnej. W grze mamy do czynienia z nazwami istniejących statków i pocisków. Przy pomocy Select wybieramy rodzaj broni, którą użyjemy. Standardowo możemy strzelać tylko w jedno pole przeciwnika, ale każdy nasz statek posiada jeden specjalny pocisk o szerszym zakresie rażenia (układ przedstawiony niżej na obrazkach). Wraz z zatopieniem okrętu tracimy również zgodnie z logiką pocisk, więc warto je użyć na początku, bo potem zwyczajnie możemy nie mieć już takiej okazji.

Oto nasza mała flota: Fregata (2 pola), Niszczyciel (3 pola), Krążownik (4 pola), Pancernik (5 pól).

A teraz krótka zapoznanie z tematem i mała lekcja historii:
1. Fregata typu Knox
Ogólnie zbudowano 46 tych okrętów, służyły armii USA od ‘69 do ’94 roku, miały lądowisko dla helikopterów i trochę różnego uzbrojenia, coby załoga się nie nudziła :P
a) Polaris - dwustopniowy pocisk balistyczny na paliwo stałe z głowicą jądrową wystrzeliwany z okrętu podwodnego. W rzeczywistości to nie było uzbrojenie fregaty. No ale kto by się tam martwił realizmem :P


2. Niszczyciel typu Coontz
Amerykańskie niszczyciele rakietowe, zaczęły wchodzić do służby w 1960 roku. Zbudowano 10 okrętów, dlaczego tak mało? Może dlatego, że wyprodukowanie jednego kosztowało 52 miliony dolarów.

b) Asroc-71 - amerykańska rakietotorpeda przeznaczona do zwalczania okrętów podwodnych.


3. Krążownik typu Albany
Spory amerykański okręt - mieści 1222 osób załogi na pokładzie a poza pokładem pewnie drugie tyle. Uzbrojenie m. in. pociski rakietowe.

c) Sea Dart brytyjski pocisk obrony przestrzeni powietrznej klasy woda-powietrze. Już po samych podkreślonych słowach można zauważyć, że coś się gryzie. Tak… nie można wierzyć twórcom, te rakiety były na wyposażeniu lotniskowców i niszczycieli.


4. Pancerniki typu Iowa - sześć pancerników zamówionych przez US Navy (Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych) w 1939 i 1940 roku. Ukończono tylko 4 jednostki a pozostałe dwa zwodowano, jednak przed zakończeniem ich budowy zrezygnowano z dalszych prac i ostatecznie przeznaczono na złom hmmm czyżby pracowali tam jacyś Polacy? :P

d) Tomahawk amerykański taktyczny pocisk manewrujący, wystrzeliwany z okrętów nawodnych i podwodnych. Osiąga prędkość 880km/h ….łał.


Rim - 66 morski pocisk przeciwlotniczy i przeciw pociskom samosterującym, produkcji Raytheon z serii Standard Missile, cokolwiek to znaczy :P W naszej grze jest to standardowa broń, kiedy reszta się wyczerpie lub używana do „dobijania” okrętów przeciwnika.


Początkowo komputer gra bardzo chaotycznie, czasem nawet nie korzysta z lepszej broni. Jednak poziom trudności wzrasta wraz z każdą kolejną planszą. Co do muzyki to jest dobrym tłem do rozgrywki i nie przeszkadza w myśleniu.

Grę polecam wszystkim chcącym zobaczyć odmianę wersji kartkowej przeniesioną na konsolę, tym którzy mają zamiar odświeżyć wspomnienia jak i początkującym graczom, choćby dla zobaczenia na czym polega fenomen gry w statki, bo przecież gra się w nie od wielu już lat i jeszcze pewnie wiele lat będzie się w grywało.
Autor: M-o-07

Battleship z pegasusa do pobrania, nes

Powróć do listy gier na "B"

Zabronione jest bezpośrednie linkowanie ROM-ów / obrazków znajdujących się w naszym serwisie. Uszanuj nas i nie kradnij!