Blaster Master

Gry na NES - Blaster MasterGry na NES - Blaster Master

Gra wydana w 1988 roku przez SUNSOFT. Przygoda, akcja i rozwój w jednym, czy to za mało, chyba nie jak na 8 bitowca.

Jest to gra platformowo-przygodowa, tak ją mogę krótko scharakteryzować. Jednakże jej złożoność i zróżnicowanie wykracza wielokrotnie poza przyjęte schematy.

Fabuła:
W grze wcielamy się w postać chłopca, który w poszukiwaniu swojego zwierzątka – „żaby”, trafia do dziwnej jaskini. Tam odnajduje wspaniały pojazd bojowy. Za pomocą nowej super zabawki chłopak postanawia wyruszyć do tajemniczego świata podziemi na poszukiwanie utraconej żaby. Tak przynajmniej możemy wywnioskować z jakże obszernego i naiwnego intra. Od razu podkreślam, że fabuła nie jest tu mocną stroną, liczy się natomiast rozgrywka i grywalność.

Przygoda:
W poszukiwaniu żaby przemierzymy prawie 10 światów, niektóre światy odwiedzimy kilka razy (gra nie jest zupełnie liniowa i aby dostać się z jednej planszy do drugiej możemy użyć kilku dróg). W każdym świecie musimy odnaleźć miejsce = (wejście dla naszego ludzika), w którym ukrywa się boss. Po pokonaniu bossa otrzymujemy nową część dla naszego pojazdu, która usprawnia i rozwija jego zdolności. Dzięki temu możemy pokonywać naturalne przeszkody terenowe, które wcześniej blokowały nam drogę do kolejnych światów. Ulepszony pojazd wcale nie jest receptą na przejście etapu. Musimy jeszcze poszukać, gdzie znajdować się może portal prowadzący do następnego świata. Nie jest to zawsze takie proste, kto pogra ten zrozumie.

Zagadki:
W grze czasami natkniemy się na nietrudne zagadki logiczne. Niektóre z nich polegają na wykorzystaniu nowych zdolności pojazdu inne na odpowiednim wykorzystaniu ludzika w akcji. Czasem przyjdzie nam się zastanowić i przypomnieć, w którym świecie było miejsce, do którego wcześniej nie mogliśmy się dostać, a teraz może by się udało.

Pojazd:
Jest naszym głównym środkiem transportu, ale nie jedynym. Możemy także wysiadać i poruszać się na własnych nóżkach, co jest czasem wymagane ale i bardzo niebezpieczne. W niektóre miejsca dostaniemy się tylko i wyłącznie za pomocą ludzika np. do baz wrogów. W momencie wejścia do takiej „bazy” nasza gra zmienia się zupełnie i sterujemy tylko poczynaniami naszego ludzika, widzianego z góry.

Rozwój i ulepszenia:
Pod klawiszem start kryje się menu pojazdu, taki komputer pokładowy. Za jego pomocą sterujemy systemami uzbrojenia pojazdu (rakiety x3, rakiety samonaprowadzane i błyskawica), a także widzimy jakie nowe części są zamontowane w furze. Zdobywając kolejne usprawnienia nasza BMKa staje się naprawdę „Blaster Master” i do tego potrafi latać, pływać i jeździć po sufitach... takie Taxi 3.

Muzyka:
Całkiem przyzwoita i przyjemna, każdy świat posiada swój własny temat przewodni wpasowujący się w scenografię świata.

Plusy: Minusy:
+ długość gry
+ ciekawe rozwiązania
+ rozwój pojazdu, uzbrojenie
+ wielopoziomowość rozgrywki,
- czasem nie wiadomo gdzie iść
- poziom trudności niektórych bossów


Ocena: 9/10

Autor: Venetus

pobierz Blaster Master z pegasusa, nes

Powróć do listy gier na "B"

Zabronione jest bezpośrednie linkowanie ROM-ów / obrazków znajdujących się w naszym serwisie. Uszanuj nas i nie kradnij!