Chessmaster

Gry na NES - ChessmasterGry na NES - Chessmaster

Cheesmaster: Szachy z 1989 roku firmy The Software Toolworks. Są to zwykłe, proste szachy. Mordobicie, zamach na monarchię, elementy seksu, kto gra w szachy rozumie o co chodzi.

Wyraźne figury, ładna plansza, proste sterowanie. Na szczęście nic nam nie przeszkadza w rozgrywce. Mamy 2 możliwe układy, jeden klasyczny, drugi bardziej techniczny, z podglądem na zbite figury, i co ciekawsze na podpowiedzi, rekomendowane ruchy, i co najważniejsze możliwe ruchy. Coś dla amatorów chcących być zawodowcami. Mamy też opcję pokazywania gdzie możemy się poruszyć. Mamy też pomoc w Matowaniu, zmianę kolorów, poziomu trudności. Możemy też zagrać z prawdziwym przeciwnikiem, albo comp vs comp. możemy cofać ruchy, ułożyć od nowa, zacząć nową grę. Ale czego się obawiałem. Obawiałem się tego, co jest w większości programów szachowych. Powolności. Już przy drugim ruchu komputer myśli, myśli i myśli. Analizuje każdy ruch. Każdy z 25, mimo ze ten jeden to bezpieczne zbicie hetmana. Nie, komputer myśli. A im większy poziom trudności tym dłużej myśli, a myśli naprawdę długo. I tu pojawia się genialna opcja. Możemy zmusić go do ruchu, i to zwykle i tak do tego, który by popełnił. No, wykonał, zależy kto wygrywa. A skoro o tym mowa, nie jest łatwo, przeciętnemu graczowi wystarczy 5, 6 poziom. Na 13+ 2 amatorskie. I słowo o strategii, nie jest to typowy komputer, nie poświęca według swoich priorytetów bezsensownie wgranych, tylko analizuje czy mu się to opłaca. Ale powstrzymuje się z pewnymi biciami, i pozwala uciec. Trochę to głupie. Szkoda, że ustawienia się nie zapisują.

Grafika jest ok, podobnie odgłosy. No w końcu to szachy, nikt się chyba nie spodziewa wybuchów, szaleństwa na perkusji i ostrych solówek gitarowych. Osobiście uważam że w grach szachowych liczy się tylko grywalność. Dlatego nieważne jak grafika i muzyka kuleje, to nie będzie wpływać na ocenę. Moim zdaniem.

Ocena: 9/10


Czy polecam: Oczywiście. Chociaż uważam że gra w szachy na ekranie to grzech, ale jak już trzeba to Chessmaster sprawuje się o wiele lepiej od wielu programów na większe platformy. Nawet Ci, którzy w szachy "nie umiem i się nie nauczę bo to za trudne" mogą się w końcu przekonać i zobaczyć jakie to proste.
Autor: wanna-amigo

pobierz Chessmaster z pegasusa, nes

Powróć do listy gier na "C"

Zabronione jest bezpośrednie linkowanie ROM-ów / obrazków znajdujących się w naszym serwisie. Uszanuj nas i nie kradnij!