Contra

Gry na NES - ContraGry na NES - Contra 2

Nie wiem od czego zacząć swoje wywody na temat Contry. Jest to gra na tyle kultowa, że prawie każdy szanujący się gracz (i część nieszanujących się zapewne również :p) miał z nią styczność.

Ja kiedy pierwszy raz ujrzałem Contrę nie mogłem wyjść z podziwu, jak w ogóle można zrobić coś tak genialnego :p fantastyczna muzyka, piękna grafika, cudowne animacje przypakowanych, uzbrojonych po zęby komandosów. Ech, to naprawdę przyprawiało ówczesnych graczy o zawrót głowy. :)

Kiedy dziś spojrzy się na tą grę, to oczywiście "ząb czasu" nieźle ją nadgryzł, grafika nie onieśmiela, animacje średnie, muzyka banalna, w kółko ten sam zapętlony kawałek. Ot, złośliwość naszego świata - wszystko się starzeje. Jest jednak coś, czego Contra nigdy nie straci, właściwie takie najważniejsze rzeczy są dwie. Pierwsza, to miejsce na loży honorowej gier wszechczasów, jest swego rodzaju pomnikiem, którego nie da się zniszczyć, nawet odłamując mu ręce, nogi czy... Karabin. A druga rzecz, znacznie ważniejsza - niezwykła grywalność. Contra nawet dzisiaj, po tylu latach ciągłej ewolucji elektronicznej rozrywki, potrafi "wessać" na dłuższą chwilę. Nie jest to li tylko sentyment, bo próbowałem grać na poczciwym Famicomie z moją siostrzenicą, której jeszcze nie było na świecie za czasów panowania ośmiobitowych komandosów, więc żanego sentymentu do gry nie ma, a i tak była zachwycona. :)

A co jest tak wciągającego w dziele Konami? Bardzo dynamiczna akcja, wysoki poziom trudności (przeciwników masa, a nas zabija jeden pocisk bądź zetknięcie się z którymś z rywali), urozmaicone etapy, od klasycznej rozwałki "w prawo marsz", przez przechodzony pionowo "w górę" wodospad, aż po zupełnie nowatorskie plansze wewnątrz baz, gdzie idziemy tak jakby "w głąb ekranu" (pseudo trzeci wymiar ;p). Przy Contrze po prostu nie można się nudzić, nawet znając ją na pamięć i przechodząc po raz 1278976489267489. Mówi się, że współczesne gry nie mają "duszy", Contra ją miała, ma i mieć będzie. Bo to arcydzieło jest i basta! :)

No i w zasadzie tyle ode mnie na temat Contry :) Pobierzcie sami i pograjcie, polecam z całego serca. To więcej niż tylko gra.
Autor: Evil

pobierz Contrę z pegasusa, nes pobierz Contra PL z pegasusa, nes

Powróć do listy gier na "C"

Zabronione jest bezpośrednie linkowanie ROM-ów / obrazków znajdujących się w naszym serwisie. Uszanuj nas i nie kradnij!