Flintstones - The Surprise at Dinosaur Peak!

Gry na NES - Flintstones - The Surprise at Dinosaur Peak!Gry na NES - Flintstones The Surprise at Dinosaur Peak!

Flintstones - The Surprise At Dinosaur Peak to kontynuacja jakże udanej pierwszej części przygód Freda Flintstona na konsole NES. Sequel został wydany w 1994, a więc między poszczególnymi częściami daje to rok różnicy. Wydaje się, że to dość dużo czasu na poprawki, ulepszenia i inne zabiegi, by przyciągnąć nowych użytkowników. Niestety, ta platformówka od Taito, mimo iż na pierwszy rzut oka strasznie podobna do swej poprzedniczki, już tak udana w mojej ocenie nie jest. Dlaczego? Zapraszam do lektury.

Zacznijmy oczywiście od fabuły. W tej części mamy za zadanie uratować potomków Freda i Barneya (w senie i potomków Freda, i Barneya, bo ktoś sobie pomyśli, że mają wspólne dziecko) zza strumienia lawy, przez które przejść się nie da, a Gazoo tym razem nam nie pomoże (no chyba że dobrą radą). Za to skory do pomocy będzie pterodaktyl i Ognisty Dinozaur, choć tego drugiego będziemy musieli matematycznie przekupić wzorem ciężar maczugi + siła Freda. Wtedy uratujemy nasze dzieci przed niechybną zagładą (a przynajmniej tak się nam będzie wydawało).

Co nowego? A, tego trochę jest. Choć grafika i warsta melodyjna nie zmieniły się (aż tak), to rozgrywka jest nie do poznania (zupełnie jak większość pociągów). Została energia pokazana za pomocą serc, fizyka ruchu, sterowanie i pasek siły Freda. Nieco zmodyfikowano bronie dodatkowe, a reszta już jest historią. Pojawiły się gwiazdki, których uzbieranie w ilości równej piętnastu da nam dodatkowe życie (odzwierciedla to napis Yabba-Dabba-Doo), niemniej jednak wskoczyły na miejsce monet z zabijanych wrogów. No to teraz pytanie - jak wykorzystywać wspomniane bronie? Za pomocą POW, czyli paska złożonego z minimum 3 elementów, regenerujących się z czasem. A jeszcze odnośnie oręża - mamy do dyspozycji nową broń (kula do kręgli), ale teraz już nie mamy wyboru, bo SELECT już nie odpowiada za zmianę "mocy". A za co odpowiada? To wymaga osobnego działu :P

Zamiast tylko śledzić Freda, to w końcu ktoś zdecydował się mu pomóc. Jego wierny sąsiad, Barney, będzie teraz człapał razem z Flintstonem, w dłoni dzierżąc procę (znaną jako broń dodatkowa z prequela). Będziemy go wywoływać za pomocą SELECTa. I niestety w poprzednim zdaniu wymagane jest wstawienie między "będziemy" a "go" słowa "musieli". Niestety, bo gra wtedy traci możliwość wyboru, uproszczenia sobie fragmentu gry, co było świetnym rozwiązaniem w pierwszej części. Tu za to mamy do czynienia z liniowością totalną, nie ma uproszczeń, musimy się oklikać przycisku selekcji nie mniej niż ja oklikam się nawiasów w recenzjach. Jest to bolączką zwłaszcza w ostatnim fragmencie gry, gdy goni nas koło, a my musimy nie dość że biec jakby nas zombie gonili, to jeszcze musimy patrzeć, czy przed nami są nisko usytuowane kolce (tylko Barney może pod nimi przejść bezpiecznie), czy skarpa (tylko Fred może się na nią wspiąć), czy lina (tylko Barney może się jej złapać), czy rozbijalne kamyki pod nami (no, Barney ich procą nie rozbije). To był jeden z najgorszych elementów w grze na NESa od wielu moich lat grania nań. I możecie mówić, że "a, czepiasz się, dobrze że jest nowy ziom do sterowania, nowości są dobre". Są, jeśli idą w dobrym kierunku, a te z Flintstones - The Surprise At Dinosaur Peak bardziej poszly bardziej w kierunku liniowości, trudności i ogólnej frustracji grą.

Na koniec opisałbym grafikę i muzykę, ale jak wspominałem nie ma się nad czym rozwodzić, bo ona na szczęście nie zmieniła się zanadto. Co prawda kawałki są nieco inne, ale równie dobre co w jedynce, choć... mniej rozpoznawalne, więc może Was czymś zaskoczą. Grafika dalej kolorowa, wyraźna, płynna i miejscami zabawna, czyli wszystko na swoim miejscu.

Grafika okej, muzyka miodzio, rozgrywka kuleje. A ponieważ ta ostatnia głównie determinuje radość z gry, ocena wysoka zanadto nie będzie.
Autor: Jaro

pobierz Flintstones - The Surprise at Dinosaur Peak!, nes

Powróć do listy gier na "F"

Zabronione jest bezpośrednie linkowanie ROM-ów / obrazków znajdujących się w naszym serwisie. Uszanuj nas i nie kradnij!