Gaiapolis

Gry na NES - GaiapolisGry na NES - Gaiapolis

Wśród gier znajduje się tytuł "Gaiapolis", piękna, ale i kontrowersyjna nazwa - nie każdy wierzy w Gaję.

W produkcji gry wzięło udział Sachen, Thin Chen Ent. Co., Ltd., co ukazuje się w oddzielnym kadrze gry, tytuł pokazuje się potem.

Do wyboru jest wróżka, prawdopodobnie będąca w połowie człowiekiem, Amy, o różkach niczym u pudu, bo przecież nie diabła, choć aniołem też nie jest, wojowniczy książę Ken i zwierzę Lin (a co). Wróżka walczy bronią o nazwie, czego nie dowie się gracz z gry, tonfa. Gra pokazuje dodatkowe graficzne informacje o tym, w jakiej sytuacji są bohaterowie, lub co się stało. Po jednej grafice między rundami. Ocenić można samemu, co się dzieje, choć można się trochę zmieszać. Niestety, te ucinki informacji nie zastąpią wyszukanych we własnym zakresie informacji o celu podróży - zapobieżeniu uwolnienia demona i zemsty za zniszczenie ojczyzny. Tego, że fabuła tyczy się omawianej tutaj gry, jednak nie można być pewnym, bo to fabuła dla gry z maszyny do grania - M.A.M.E. - Multiple Arcade Machine Emulator, dla której różnią się nawet imiona postaci od tych dla NES - Nintendo Entertainment System. Mieszanka imion może być jednak interpretacją powiązaną z tłumaczeniem gry, trudno orzec. Gra zawiera element gry RPG akcji - nie jest to walka z "koleją" (moja kolej, twoja kolej, mówiąc "do komputera"), tylko walka z kierowaniem postacią w więcej niż w kierunkach prawo i lewo, podczas gdy wrogowie się również poruszają w te strony, potocznie mówiąc - beat 'em up. Nie doszłam do sedna w końcu, tłumacząc rozgrywkę. Głównym powodem częściowego nazwania gry "RPG akcji" jest zdobywanie punktów doświadczenia. Zaletą gry jest pokazanie różnych pozycji postaci podczas tracenia szansy - utraty całej energii. Z dalszej grafiki budownictwo stoi na przeciętnym lub dobrym poziomie. Wody fale, liście drzew, beczki statków, okna mieszkań są na swoich miejscach. Na niektóre wrogie postacie nie chce się patrzeć, główne zaś są osadzone w czarnej odchłani - podłoże to podstawa, powinno jednak być. Kilka garści wrogów jest po prostu, zwyczajnie rzecz ujmując brzydkich. Może warto przejść dalej. W recenzji, nie w grze.

Postacie mogą korzystać ze specjalnego ataku - magii. Wtedy można się zrelaksować, czas staje w miejscu... Pomyłka, jednak nie. Dźwięk korzystania z czarów zakłóca spokój. Wrogowie się magią nie zaszczycą zbytnio. Czasem poudają spryskiwacze do szyb (aż przedświąteczny czas mycia okien się przypomniał). Klasyfikacją magii bohaterów kierowanych przez gracza się nie zajmę, pasjonaci mogą porobić spis ciosów czy ataków, niektórzy gracze natomiast mogą nawet pominąć przez nieuwagę istnienie czarodziejskich ataków. Główni wrogowie głównie się poruszają w czeluściach, w których są osadzeni, siejąc niebezpieczeństwo. Taki opis gry w kratkę - raz łagodni, albo profesjonalnie - protagoniści, raz wrodzy - antagoniści.

Gra może budzić niepokój swoją muzyką - albo jej przesłaniem, albo jakością - zależy od odbioru i gustu. Efekt dźwiękowy magii - również.

Gaiapolis proponuje osobom decydującym się na spróbowanie swoich sił w grze, jeśli można to tak nazwać, szaleństwo grania na dwie osoby z aż 99 szansami, kontynuacjami czy "kredytami", jak to nazwano, na głowę. Świetnie się zapowiada, pod warunkiem, że gra odpowiada. Co się stanie po utracie wszystkich szans, nie przekażę tej informacji bezpośrednio, nie będę też kazać, jak już wspominałam, grać w grę. Poziom trudności zostawię bez komentarza w przypadku tak wielu kontynuacji.

Zaliczę omawianą tu grę do gier o mieszanych uczuciach wiążących się z nimi, a nawet gorzej. Mnie gra częściowo odpowiada ze swoją groźną muzyką, zabawą kontynuacjami i uproszczoną perspektywą będącą miejscem walecznych rozgrywek, ale straszni w dwóch znaczeniach wrogowie i czarna wizja, też z dwoma znaczeniami, skreśliły grze drogę do wysokiej oceny. Radzę, jak krytycy gier, pograć i ponarzekać, co również jest swego rodzaju rozrywką, podobnie jak granie w dobre gry.
Autor: ferret

Gaiapolis z pegasusa do pobrania, nes

Powróć do listy gier na "G"

Zabronione jest bezpośrednie linkowanie ROM-ów / obrazków znajdujących się w naszym serwisie. Uszanuj nas i nie kradnij!