Igo - Kyuu Roban Taikyoku

Gry na NES - Igo - Kyuu Roban TaikyokuGry na NES - Igo - Kyuu Roban Taikyoku

Jest to przeniesienie starochińskiej gry planszowej na konsolę. Igo lub bardziej popularna nazwa: Go jest prawie tak stara jak Świat. Pewnie wymyślił ją jeszcze sam Bóg siódmego dnia po stworzeniu, żeby Ewie i Adamowi nie nudziło się w raju :P Jedna z legend opowiadanych w maglu mówi, że jej prawdziwym twórcą jest chiński cesarz Shun. Chciał on przez tą logiczną grę zobrazować swoim poddanym walkę dobra ze złem (nawet mi się zrymowało :P ) Gra jest rozgrywana na kwadratowej planszy- goban. Do gry służą kamyczki- Ishi, białe i czarne. Celem gry jest zapełnienie własnymi kamyczkami jak największego terytorium, czyli na pierwszy rzut oka prościzna.

Teraz kilka sztandarowych zasada czyli co możemy zrobić z kamieniami oprócz wybijania szyb. Każdy kamień ma tzw. oddechy, proste odcinki odchodzące od niego we wszystkie strony. Kamień w środku pola będzie miał ich 4 a w rogu tylko 2. Jeśli zabierzemy któremuś z Ishi wszystkie oddechy czyli udusimy, zostaje on zabity i uroczyście pochowany. Kolejną zasadą jest niemożność przestawiania raz położonego kamienia i to, że dany układ na planszy nie może zostać powtórzony w trakcie trwania danej rozgrywki. Zamiast postawienia kamienia na planszy można spasować, kiedy robią to obaj gracze bezpośrednio po sobie gra zostaje zakończona.

Sytuacje, które mogą nam się zdarzyć podczas gry:

Atari - kamień lub łańcuch posiada tylko jeden oddech,
Byo-yomi - Dodatkowy czas po czasie regulaminowym, z góry określony na każdy ruch lub czas na wykonanie określonej ilości ruchów (najczęściej 25 ruchów w ciągu 10 min).
Chu-oshi - Poddanie gry
Damezumari - Brak oddechów lub pozycja, w której gracz nie może wykonać ruchu ze względu na brak oddechów.
Hamete - Ruch z natury nieprawidłowy
Jigo - Remis. Taki wynik partii, w której obszary graczy były tej samej wielkości.
Jubango - Mecz składający się z 10 partii pomiędzy dwoma przeciwnikami
Mane Go - Metoda gry polegająca na symetrycznym kopiowaniu ruchów przeciwnika.

Teraz po tym krótkim wstępie przechodzimy do gry konsolowej. Witają nas dwaj sympatyczni samuraje w stylowych wdziankach, czarny i biały, będą nam podawać kamienie w trakcie trwania rozgrywki. Mamy możliwość grania z komputerem, z żywym przeciwnikiem lub w trybie lekcji dla laików. Polecam przy pierwszym włączeniu przejść właśnie przez ten krótki tutorial, ułatwi nam to sprawę i pozwoli w praktyce zobaczyć wszystkie zasady.

Igo to skomplikowana gra logiczna, potrzeba troszkę czasu, żeby poznać wszystkie reguły i zasady nią rządzące. Dlatego myślę, że jest przeznaczona raczej dla dojrzalszych graczy z odpowiednią dozą cierpliwości. Acha jeszcze jedno. Muzyka… ostrzegam, że przy dłuższym słuchaniu można dostać rozstroju nerwowego, pojedynczo wybijane monotonne dźwięki są zdecydowanym minusem. Takie tam pocieszenie na koniec :P Więc jak to mówił Konfucjusz „Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w (I)Go!"
Autor: m-o-07

Igo - Kyuu Roban Taikyoku pegasus, pobierz

Powróć do listy gier na "I"

Zabronione jest bezpośrednie linkowanie ROM-ów / obrazków znajdujących się w naszym serwisie. Uszanuj nas i nie kradnij!