Lunar Ball

Gry na NES - Lunar BallGry na NES - Lunar Ball

Lunar Ball to w sumie nic więcej niż bilard. Mamy za zadanie wbić kolorowe bile do uz przy pomocy białej. Z tym, że Lunar Ball to nie do końca takie "wbijanie na ślepo". Żeby zdobyć odpowiednio dużą ilość punktów, należy wbijać je w odpowiedniej kolejności. Do tego dochodzą różne bonusy, premie, mnożniki… Ale zacznijmy od początku.

Po włączeniu gry wciskamy START, przechodząc do ekranu wyboru trybu gry, stołu oraz jego tarcia. Tryby gry to dla jednego gracza, dla dwóch graczy lub dla jednego gracza przeciwko wirtualnemu przeciwnikowi. Z góry zapowiadam - nie ma takiej sytuacji jak w większości gier, gdzie pojedynek z CPU to pewna śmierć dla początkujących. Wystarczy jedna, dwie gry dla zapoznania się ze sterowaniem i możemy śmiało wybrać trzeci tryb gry.

Mamy do dyspozycji 60 stołów. Teoretycznie, ponieważ niektóre z nich się powtarzają. Tarcie stołu to można wyliczyć ze wzoru na iloraz długości pchnięcia bili białej do mocy uderzenia, uwzględniając oczywiście wagę stołu, bil, sinus kąta nachylenia stołu, ruchy płyt tektonicznych… Spokojnie, to rok 1985. Gra ogranicza się do przedziału 0-255, gdzie 0 to gra w stanie nieważkości, a z I prawa Oldtona - "Bila ruszona raz rusza się cały czas (dopóki do uzy nie wpadnie, to ruszać się będzie ładnie)". Wskaźnik 255 to wykonanie stołu z kory drzewnej, gdzie Chuck Norris wymięka.

Wybraliśmy? To zapraszam do stołu. Na górze mamy screena obrazującego ekran główny gry. Na górze screena widnieje pasek naszych poczynań i nie tylko. Od lewej mamy tak: punkty poszczególnych graczy oraz HI-SCORE, dalej wskaźniki STAGE (aktualny poziom), RATE (o tym za chwilę) oraz BALL (odzwierciedlający nasze bile pozostałe do końca gry). Dalej są jeszcze wskaźniki strzałów (SHOT) i mocy (POWER). Technika gry jest prosta - migający celownik wskazuje nam miejsce , gdzie biała bila trafi po wciśnięciu przycisku A lub B. Ale zanim oddamy strzał, powinniśmy zwrócić uwagę na wskaźnik POWER. Im więcej bil będzie miało kolor czerwony, tym mocniejsze będzie pchnięcie. Teraz możemy wcisnąć przycisk.

Myślicie, że to koniec? Ktoś kiedyś mądrze powiedział - na koniec wam powiem, że to dopiero początek. Gra oferuje nam jak już wspomniałem nie tylko wbijanie bil na ślepo, ale również (a może przede wszystkim) niesamowicie rozbudowany system punktacji. Pamiętam, jak zachwycałem się przyznawaniem punktów w Magic Jewelry… tu jest ono zdecydowanie lepsze. Otóż tak - na każdej bili widnieje cyfra. Dziesięciokrotność tej liczby to jej wartość punktowa, czyli za bilę z jedynką dostajemy 10 pkt, z dwójką - 20 itd. Do tego wartość ta jest pomnożona razy wskaźnik RATE (ang. stawka). RATE możemy podbić albo wbijając bile pod rząd (wbijając bile w jednym uderzeniu podbijamy go szybciej), albo uzyskując PERFECT (wbicie wszystkich bil na danym stole bez zmarnowania ani jednego pchnięcia). Ta druga opcja daje nam również premię 2000 punktów oraz dodatkowe życie. Czyli bilę. A ponieważ za każde pomyślne ukończenie stołu dostajemy jedno życie, w sumie do wskaźnika BALL dodawane jest 2. Teraz pytanie - jak RATE stracić? Cóż, jeśli naprawdę tego chcemy, to wystarczy skusić. Tylko że proces ten jest nie tylko nieodwracalny, ale również niesamowicie bolesny dla naszych punktów, bowiem nawet ze stawki równej 46 RATE cofa się do jedynki. Przykre, ale prawdziwe.

Grafika jest… przyzwoita. W sumie najważniejsze w tej grze jest to, że jest wyraźna, a zarazem nie bije w oczy. Niestety, muzyka nie zna litości dla naszych uszu. Jeden prymitywny motyw powtarzany w kółko. I w kółko. I w kółko…

Resztę odkryjecie już sami. Oczywiście, o ile lubicie wszystkie dostępne symulacje bilarda.
Autor: Jaro

pobierz Lunar Ball z pegasusa, nes pobierz Lunar Ball PL z pegasusa, nes

Powróć do listy gier na "L"

Zabronione jest bezpośrednie linkowanie ROM-ów / obrazków znajdujących się w naszym serwisie. Uszanuj nas i nie kradnij!