Marble Madness

Gry na NES - Marble MadnessGry na NES - Marble Madness

Pomysł tak banalny, a jednak gra wcale taka łatwa nie jest. Dość oklepany typ rozgrywki w grach na NESa co? To samo tyczy się tej gry arcadowo-zręcznościowej, o jakże sympatycznej nazwie - Marble Madness.

I o co w tym chodzi? Sterując pocieszną niebieską kulką, omijając zabójcze pułapki, przeszkadzajki (o nich kilka zdań później) i mierząc się z określoną pulą czasową należy przedostać się z punktu startowego do mety. I należy być przy tym bardzo ostrożnym! Czemu? Nasza szklana kulka kruszy się przy spadkach z dużej wysokości, nie mówiąc już o lądowaniu w przepaściach. Wrażliwa jest również na upadki z małych wysokości i wówczas kręci się jej w... głowie :) Cała plansza również usiana jest przeróżnymi mechanizmami i pułapkami. Przemieszczające się plamy kwasu topią nasze alter-ego, dmuchawy zrzucają nas z trasy, pręty wychodzące z podłoża utrudniające przeskok nad przepaścią. Różnorodność jest dość spora :)

Układy zaprojektowane są w bardzo wymyślny sposób, tak aby wypróbować naszą zręczność do końca. Wszystko odbywa się w rzucie izometrycznym, przez co gra robi się też trudniejsza. Co ciekawe, niemal w każdym występuje moment, gdzie można wybrać trasę krótszą i najeżoną większą ilością pułapek, bądź dłuższą i troche bardziej spokojną. Cała rozgrywka opiera się na wskaźniku czasu, bowiem kruszyć się i spadać do dziur możemy ile wlezie, ale tylko w danym przedziale czasowym. Na każdy etap przysługuje nam pewna pula, w której musimy się zmieścić aby przejść do następnego. Warto starać się, ponieważ im więcej cennych sekund zaoszczędzimy, tym większą pule dostaniemy w kolejnym stage'u i więcej punktów (za każdą sekunde mamy 100 punktów). Co nieco można też wspomnieć o sterowaniu, bo po wyborze gry (na jednego lub dwóćh graczy), wpisaniu swojego imienia, pojawia się okno w której do wyboru mamy dwie różne opcje. Jedna z nich to sterowanie tradycyjne, czyli góra to góra, lewo to lewo. Natomiast druga z nich ustawia sterowanie zgodnie z rzutem izometrycznym, więc tutaj góra to poruszanie się w góra-lewo i analogicznie do pozostałych. Tak sobie gramy aż do przejścia wszystkich etapów bądź ujrzenia Game Over (i oczywiście siebie na liście TOP #10) :D

Oprawa. Hej, to gra z roku 1984, nie wymagajmy zbyt wiele :) Tak trzeba do niej obchodzić, chociaż widać wszystko co jest czym, kulka nasza ma całkiem dobrze swój owal zachowany, to jednak widać tą surowość grafiki wspólną dla produkcji wczesno-pegasusowych. Udźwiękowienie podobnie, co kto lubi, ale nie sądze aby komuś się ona spodobała (osobiście mnie BARDZO denerwuje). :D

W podsumowaniu mamy całkiem ciekawą zrecznościówkę na kilka minut pogrania. Rzekłbym - stara, ale jara, bo i dzisiaj dość często do niej wracam, znam ją dopiero z emulatora i mimo wszystko całkiem przyjemnie mi się w nią gra. Jeśli lubisz tego typu gry - ta przypadnie Ci do gustu. :)
Autor: Orlasek

pobierz Marble Madness z pegasusa, nes

Powróć do listy gier na "M"

Zabronione jest bezpośrednie linkowanie ROM-ów / obrazków znajdujących się w naszym serwisie. Uszanuj nas i nie kradnij!