NES w komórce.


Zapewne jest więcej takich osób jak ja, które chciałyby mieć zawsze przy sobie gry wydane na NES. Jednak z pewnością nikt nie będzie ze sobą taszczył konsoli i telewizora, czy komputera ;) Moją propozycją dla was będzie emulator dla nes na komórkę. Aby go odpalić wystarczy telefon z kolorowym wyświetlaczem, obsługujący Javę (najlepiej platformę J2ME) oraz kilkaset KB miejsca na dysku. Moją propozycją będzie dla was programik Nescube w wersji 2.1. Program jest na licencji freeware. A oto link do pobrania.

Po wrzuceniu do telefonu i zainstalowaniu możemy go wreszcie odpalić. Od razu rzuca się w oczy anglojęzyczny interfejs. Jeśli komuś się nie podoba, w opcjach można zmienić na rosyjski lub ukraiński ;) Polskiego niestety nie ma. Po wciśnięciu dowolnego klawisza wchodzimy do głównego menu. Aby odpalić grę, należy ją oczywiście mieć w telefonie ;) Wrzucamy je w formacie .nes do dowolnego folderu telefonu lub karty pamięci. Wybieramy opcję "Open game" lokalizujemy plik z grą. W emulator wbudowano jedną grę, budzący wiele wspomnień Adventure Island. W trakcie lokalizowania gry mogą nas męczyć komunikaty o treści typu "Czy zezwolić aplikacji na odczyt/zapis danych użytkownika". W takim przypadku zatwierdzamy.
Uff, wybraliśmy już grę, startuje... ale halo halo, jak się steruje? Domyślnie przyciski 'strzałek' ustawiono na klawiszach 2 - góra, 4 - lewo, 6 - prawo i 8 - dół. Klawisze A(jump) i B(fire) to odpowiednio # i 9, zaś turbo A i turbo B leżą po przeciwnej stronie, pod klawiszami * i 7. 5 odpowiada przyciskowi "start" , 0 zaś "select". Oprócz tego pod klawiszami 1 i 3 znajduje się funkcja zoom (odpowiednio - i +). Zapewne zrobicie z niej dobry użytek. Wielu osobom zapewne, tak jak i mi, nie spodoba się taka klawiszologia. Oczywiście można to zmienić, w opcji Settings/Controls. Niestety, po ponownym uruchomieniu aplikacji klawisze zostaną zresetowane :( Jest to jej największy minus.

Super, wiemy czym się poruszać, ale coś to wszystko dzieje się za szybko. Jest to wina przyspieszenia sprzętowego, jednak i z tym damy sobie radę. W opcji 'Engine' mamy ramkę 'Smart CPU acceleration', domyślnie ustawioną na 'New + recount'. Zmieniamy tutaj na 'Disabled". Niestety i to ustawienie resetuje sie przy ponownym uruchomieniu aplikacji. No ekstra, juz mamy normalna szybkość, ale szkoda, bo zostaje wolne miejsce u góry i na dole, a obraz malutki, a przy przyblizeniu nie widac co sie dzieje po bokach. Ale i na to jest rada! Wchodzimy w Settings/Display i w ramce 'Display rotation' wybieramy 'Clockwise' lub 'Counterclockwise'. Efektem tego jest obrocenie obrazu gry zgodnie z ruchem wskazówek zegara lub przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. W ten sposób wykorzystujemy cały wyświetlacz ;) Niestety może to wymagać ponownego zdefiniowania klawiszy. Uporaliśmy się z tym wszystkim - możemy swobodnie dać się porwać grze :) Właśnie doszliśmy do momentu skakania po znikających platformach w Misji 'Mansion of Terror' gry Double Dragon II. Mamy komplet żyć, ale zawsze tracimy je spadając z tych platform... Teraz to nie problem ;) Wciskamy jakiś klawisz funkcyjny (z lewej lub z prawej u góry) i pojawia nam się menu, emulacja się zatrzymuje. Pod prawym przyciskiem powinna znajdować się opcja 'Więcej'. Wybieramy ją, po czym wchodzimy w opcję 'Save state', wybieramy jeden z pięciu dostępnych slotów i zapisujemy. Cóż, nie udało się przejść, straciliśmy wszystkie życia... Chcielibyśmy spróbować jeszcze raz? Nic prostszego :) Przy uruchomionej dowolnej grze znów uaktywniamy menu, lecz tym razem wybieramy opcję 'Load state', po czym ładujemy slot z naszym zapisem :) Na koniec wiadomość wieńcząca zalety jak wisienka na torcie - emulator ten potrafi odtwarzać dźwięk gier! Wystarczy zmienić 'Sound Source' w Settings/Sound z 'Not specified' na 'Apu emulation'. Pod ta opcją mamy jeszcze wiele innych dotyczących dźwięku, ale na co to komu :p

Oprócz wyżej wymienionych opcji aplikacja posiada ich o wiele więcej, mniej lub bardziej przydatnych. Większość z nich można także ustawić pod dowolnym przyciskiem. Największą wadą aplikacji jest reset wszystkich ustawień przy ponownym uruchomieniu. Osobiście zalecam używanie wersji 2.1 gdyz przetestowałem ją osobiście i jest w pełni sprawna, inne zaś jej wersje mogą zachowywać się bardzo dziwnie... Istnieją także inne emulatory NES na komórkę, takie jak vNES czy NESx65/NESx75, jednak i one świrowały podczas moich testów, uniemożliwiając normalną grę. Co do vNES testowałem wersję 1.2 na Javę, nie wiem zaś jak sprawdzają się te na symbiana.

Na tym kończę ten mini poradnik. Wszelkie ewentualne pytania kierować na PM, chętnie odpowiem :)
(Testów dokonano na telefonie Sony Ericsson K610i)

Kopiowanie i udostępnianie artykułu bez zgody autora ZABRONIONE!
dymion
Zabronione jest bezpośrednie linkowanie ROM-ów / obrazków znajdujących się w naszym serwisie. Uszanuj nas i nie kradnij!