Panic Restaurant

Gry na NES - Panic RestaurantGry na NES - Panic Restaurant

Panic Restaurant to gra dobra pod wszelkimi względami. Jest to platformówka o pewnym zacnym Kucharzyku, który to zostaje wpędzony w pułapkę przez złego kucharza. Fenomen tejże gry polega głównie na tym, że jest po prostu ciekawa. Każdy nowo zaczęty level napawa Cię jeszcze większą chęcią poznania następnego. Dlaczego?

Fabuła Panic Restaurant przedstawia się mniej więcej tak: Zły kucharz imieniem Ohdove napada na naszego bohatera podczas gdy on sobie spokojnie spaceruje i posyła go do swojej restauracji, gdzie nasz Kucharzyk zmagać się musi z układami wzorowanymi na poszczególnych elementach prawdziwej knajpy (kuchnia, jadalnia, zamrażalnik itp.). Z fabuły byłoby na tyle, ale to nie ona czyni tę grę na tyle ciekawą, że zapisała się jako wyjątkowa na łamach historii Pegasusa.

Największą zaletą tej gry absurdalnie jest jej prostota. Nie jest ona skomplikowaną, pełną możliwości i zagadek produkcją. Przy graniu w nią po prostu się relaksujemy, nie myślimy o arcytrudnych zadaniach czy pułapkach. Ściślej rzecz biorąc jest to platformówka a’la Chip & Dale, tyle że trochę mniej „ruchliwa”. Kierujemy w niej oczywiście Kucharzykiem. Na swojej drodze napotykamy różnych przeciwników, wzorowanych na owocach, mięsach, sprzęcie kuchennym itp. Na końcu każdego etapu czeka na nas boss związany z danym układem. Np. w zamrażalniku głównym bossem jest wielki rożek lodowy. Daje to nam pod koniec poziomu zawsze inną walkę. Co do grafiki także nie można się przyczepić. Jest ładna, płynna i kolorowa.

Z pewnością dużą zaletą gry jest dźwięk. Osobiście uważam to za dzieło sztuki. Muzyka jest lekka, szybko wpada w ucho i w żadnym wypadku nie zagłusza tego, co dzieje się w grze. Taka klimatyczna, powiedziałbym. Do każdego układu jest dopasowana inna muzyczka, która intonacją łączy się ze stylem danego poziomu. Dzięki temu nie czujemy znużenia ciągnącą się w nieskończoność jedną piosneczką.

W grze korzystamy z różnych broni. W zasadzie można powiedzieć, że ze sprzętu kuchennego, gdyż orężem naszego Kucharzyka jest:

• Patelnia (broń podstawowa) – Nasz bohater dzierżąc ją w rękach energicznie uderza przed siebie, niszcząc to, co się pod nią nasunie.
• Łyżka – Działa na takiej samej zasadzie, co patelnia, tylko ma od niej większy zasięg.
• Widelec – Kiedy ją zdobędziemy nasz bohater zaczyna na niej skakać. Jako że szpikulce są skierowane w dół, naskakując na przeciwników zabijamy ich. Jest to trudny do opanowania oręż.
• Talerze – Zdecydowanie najlepsza broń. Kucharzyk rzuca je przed siebie na dość dużą odległość. Jeżeli trafi, niszczy przeciwnika.
• Rondel – Bohater zakłada go sobie na głowę, po czym przez pewien czas niszczy wszystkiego, czego się dotknie.

W grze cały czas zbieramy wypadające z zabitych wrogów monety. Służą potem do gry na maszynie, w której zdobywamy kolejne życia, serduszka oraz punkty. Prócz tego należy wspomnieć, że interfejs jest bardzo przejrzysty. Na każdy układ przypada nam limit czasowy, ale jest on na tyle duży, że w żadnym wypadku nie musimy się śpieszyć. Ba! Nie musimy na niego nawet zwracać uwagi.

Jedynym mankamentem całej gry jest to, że przeciwnicy odnawiają się za każdym razem, gdy chociażby na moment odejdziemy ekranem od miejsca ich pojawienia. Tym samym niekiedy nie ma możliwości pokonania przeciwnika by następnie móc spokojnie przejść bez obaw że coś nas zaatakuje.

Cała gra nie należy do bardzo trudnych. Przy niej człowiek ma się zrelaksować i odpocząć. Zapomnieć o wszystkich Robin Hoodach, Dizzych i innych Adventure Islandach gdzie bez refleksu, szybkości, cierpliwości i determinacji możemy zapomnieć o przejściu pierwszego levela. Mamy się przy niej po prostu odprężyć, nie starać się za wszelką cenę przejść gry. Jest ona wyjątkowym tytułem, którego każda osoba uważająca się za konesera wśród gier z NES-a powinna zaliczyć ;)

Gry na NES - Panic Restaurant

Autor: Pacek

pobierz Panic Restaurant z pegasusa, nes

Powróć do listy gier na "P"

Zabronione jest bezpośrednie linkowanie ROM-ów / obrazków znajdujących się w naszym serwisie. Uszanuj nas i nie kradnij!