Pegasus / NES na Androidzie.


Prężnie rozwijający się system Android pozwolił całą masę urządzeń mobilnych (smartfonów, tabletów) zamienić w prawdziwe przenośne centra multimedialne. Wiele osób posiada już zabawkę z systemem od Google na pokładzie, ale pewnie nie wszyscy wiedzą, że (albo jak) można emulować Pegasusa / NES, wcale nie trzeba do tego sprzętu najnowszej generacji za 1000 PLN, czy więcej. Sprawa jest dość prosta i naprawdę fantastyczna - można trzymać w kieszeni potężną bibliotekę gier ze swojej ulubionej konsoli z dzieciństwa i uruchamiać dowolną z nich w pociągu, autobusie, na nudnych wykładach, czy lekcjach. :p

Wyjaśnię to w sposób możliwie najprostszy tak, żeby nawet niedoświadczony użytkownik mógł sobie spokojnie poradzić (chociaż jeśli ktoś radzi sobie z konfiguracją emulatorów na PC, tutaj też nie będzie miał problemów). To jedziemy...

Czego potrzebujemy:


-> Urządzenia z androidem na pokładzie (najlepiej wersją 2.1+). Nie musi to być żaden SGS3 :p w zupełności wystarczą "tanie" smartfony pokroju Samsunga Galaxy Mini (na którym zresztą grałem i oparłem ten poradnik), HTC Wildfire itp. dobrze jeśli urządzenie obsługuje multitouch (czyli można używać kilku palców jednocześnie na ekranie dotykowym), albo posiada trackball i jakiekolwiek przyciski fizyczne (mogą być nawet od zmiany głośności).

-> Oczywiście aplikacji - emulatora. Proszę bardzo, dajemy Wam najlepszą, stabilną i bezbłędną wersję programu Nesoid - klikamy i pobieramy (rozpakowujemy, wrzucamy na swoje urzadzenie zwane dalej dla ułatwienia telefonem, albo smartfonem, chociaż może to być równie dobrze tablet z androidem, instalujemy tak, jak każdą inną aplikację :p można naturalnie pobrać bezpośrednio na smartfona, tam rozpakować i zainstalować).

-> Dodatkowo jeśli mamy np. pada bezprzewodowego, obsługującego bluetooth, również możemy z niego korzystać. Podobnie jak z Wi-fi żeby pograć online, ale szczerze mówiąc wypada to tragicznie, nie da się grać przez strasznie spowolnioną rozgrywkę i częstą desynchronizację. Może gdyby obydwie osoby miały bardzo szybki internet, to by dało radę. :)

Co dalej...


Po zainstalowaniu aplikacji w telefonie pojawi nam się w menu nowa ikonka :p (ja sobie wyciągnąłem do folderu na ekranie startowym).
emulator pegasus na androida, nesoid
Pacamy w to palcem i uruchamiamy emulator. Pojawi nam się okienko, w którym wybieramy folder, do którego wrzuciliśmy ROM-y (u mnie jest to katalog "roms" na karcie pamięci).
emulator pegasus na androida, nesoid emulator pegasus na androida, nesoid
ROM-y mogą być spakowane do .zip, gdyż program obsługuje ten format (czyli można pobierać bezpośrednio z naszej strony i nie trzeba rozpakowywać :p). Zanim uruchomimy wybraną grę warto ustawić sobie odpowiednio opcje. W tym celu wciskamy przycisk menu na naszym telefonie, a później wybieramy "settings".
emulator pegasus na androida, nesoid emulator pegasus na androida, nesoid


Opiszę w skrócie wszystkie opcje:


-> Audio & video settings - tutaj ustawiamy wszelkie sprawy związane z dźwiękiem i obrazem, czyli właściwie najważniejsza sprawa, no jedna z dwóch najważniejszych, bo...

-> Input settings - tu regulujemy równie ważną kwestię - sterowanie.

-> Net-play settings - ustawienia gry sieciowej, bezużyteczne, bo jak już pisałem we wstępie gra przez sieć jest praktycznie niemożliwa.

-> Other settings - "inne ustawienia" :p włączanie/wyłączanie cheatów, orientacja ekranu itp.

-> About Nesoid - kilka podstawowych informacji o programie do poczytania.

Teraz bardziej szczegółowo.


W "Audio & video settings" mamy następujące opcje:
emulator pegasus na androida, nesoid emulator pegasus na androida, nesoid


-> Enable sound - włączamy/wyłączamy dźwięk, po włączeniu mamy regulację głośności w "sound volume".

-> Scalling mode - tutaj wybieramy sposób skalowania obrazu, mamy możliwość rozciągnięcia na cały ekran, przeskalowania (czyli rozciągamy, zachowując proporcje), powiększenie dwukrotne i pozostawienie oryginalnego rozmiaru wyświetlania. Dla małych ekranów polecam właśnie tą ostatnią opcję.

-> Aspect ratio - tu wybieramy format obrazu. Polecam zostawić 4:3 (TV).

-> Accurate rendering - z tego nie korzystałem, ale jak widać po informacji gra Punch Out! wymaga zaznaczenia tej opcji. :p

-> Fast Forward Speed - prędkość przewijania. Jeśli w niektórych grach intro jest zbyt długie, możemy sobie je przewinąć, a tutaj ustawiamy z jaką prędkością.

-> Frame skip mode - sposób omijania wyświetlanych klatek. Polecam zostawić "auto", jeśli gry będą chodziły za wolno/za szybko, to wtedy zmienić na "manual" i...

-> Max frame skip - jeśli zaznaczyliśmy manualny sposób omijania wyświetlanych klatek, tutaj możemy ustawić ile klatek maksymalnie program ma omijać. Oczywiście jeśli za dużo ich ustawimy, to gry będą chodzić szybciej, ale też obraz będzie bardziej "szarpany".

-> Screen refresh rate - odświeżanie ekranu, polecam zostawić domyślne ("Default"). Jest informacja, że użytkownicy MOTO Droid 2.1 powinni ustawić na 30.

Ogarnęliśmy ustawienia obrazu i dźwięku, przechodzimy do sterowania. :)


W "Input settings" mamy sporo opcji, ważne jest przyłożenie się do tego, żeby po prostu było nam wygodnie grać.
emulator pegasus na androida, nesoid emulator pegasus na androida, nesoid


-> 2nd input device - tutaj wybieramy co mamy "podłączone" do drugiego gniazda. Jeśli na przykład chcemy pograć w Kaczki, wybieramy "Zapper" i wtedy możemy sobie palcem postrzelać. Jeśli mamy pada bezprzewodowego z bluetooth, to również możemy go podłączyć i grać w dwie osoby - jedna telefonem, druga padem. :)

-> Key mappings - ważna sprawa, tutaj możemy przypisać fizyczne przyciski naszego telefonu do sterowania w grze. Jak to zrobić opiszę za chwilę.

-> Virtual keypad - po prostu na ekranie naszego telefonu pojawia się wirtualny pad do sterowania. Szczegółowe ustawienia również za moment.

-> Trackball as D-pad - jeśli Wasz telefon posiada Trackball (tzw. manipulator kulkowy, no taką kulkę do sterowania :p), można jej używać jako "krzyżaka" z pada od Pegasusa.

-> Sensor as left/right - jeśli Wasz telefon posiada czujnik ruchu, można go używać do sterowania w prawo/w lewo. Mało przydatne w platformówkach, ale w wyścigach i grach, w których nie trzeba używać przycisków góra/dół jak najbardziej.

Wracamy do key mappings, czyli? Proszę, może koleżanka z tyłu... Tak jest - przypisywanie przycisków fizycznych telefonu do sterowania. Mamy kolejno wypisane wszystkie przyciski, jakie znajdują się na padzie od Pegasusa. Każdemu z nich możemy przypisać dowolny przycisk fizyczny.
emulator pegasus na androida, nesoid
Ja osobiście jako przyciski "A" i "B" używam przycisków do zwiększania/zmniejszania głośności. Zdecydowanie wygodniej się gra, niż mając te przyciski na wyświetlaczu.

Ustawienia wirtualnego pada - czyli tego, co będzie nam się wyświetlać i czym będziemy sterować w grach.
emulator pegasus na androida, nesoid emulator pegasus na androida, nesoid


-> Vibrate on keypress - włączenie/wyłączenie wibracji podczas przyciskania.

-> Disable D-pad diagonals - włączamy/wyłączamy przyciski "po skosie" na naszym krzyżaku. Niektóre gry, jak chociażby większość RPG, czy nawet Czołgi, nie korzystają ze wszystkich ośmiu kierunków, tylko góra, dół, prawo i lewo. Jeśli gramy w tego typu grę zaznaczmy tą opcję, sterowanie będzie łatwiejsze i bardziej precyzyjne (z kolei na przykład w Contrze musimy mieć odznaczone, żeby strzelać "po skosie").

-> D-pad dead zone - po prostu "martwa strefa". Jeśli nasz wirtualny pad reaguje za bardzo dokładnie (np. wciskamy tuż obok przycisku "w górę", a on nam reaguje jako "w bok") możemy odrobinę zwiększyć martwą strefę. Ja mam ustawione na "3".

-> In-beetween press - jeśli zaznaczymy, to przy wciśnięciu pomiędzy przyciskami, program będzie reagował tak, jakbyśmy wcisnęli obydwa razem.

-> By point size - właściwie nie zauważyłem różnicy po użyciu tej opcji. Może po prostu mój telefon nie potrafi z tego korzystać. :p

-> Control size - rozmiar przycisków na wyświetlaczu.

-> Controls transparency - przeźroczystość przycisków.

-> Hide controls - umożliwia ukrycie przycisków na wyświetlaczu. Jeśli się już nauczymy w którym miejscu mamy przyciski, to śmiało można użyć tej opcji, wtedy nic nam nie zaśmieca ekranu z grą, no poza naszymi palcami. :)

-> D-pad + buttons layout - pozycja "krzyżaka" i pozostałych przycisków na wyświetlaczu. Polecam ustawienie "bottom + bottom", wtedy wszystkie mamy na dole ekranu i nie musimy sobie zasłaniać kciukami całego obrazu :p

-> Layout margin - odstęp przycisków od brzegów ekranu. Ja ustawiam na zero, bo dzięki temu (jak wyżej) zasłaniamy możliwie najmniejszą część ekranu.

Mamy już ustawione audio, wideo i sterowanie. Możemy grać. Ale jeszcze kilka drobiazgów.


W "Other settings" mamy następujące ustawienia:
emulator pegasus na androida, nesoid emulator pegasus na androida, nesoid


-> Enable cheats - włączamy/wyłączamy oszustwa w grach. :p

-> Enable Game Genie - włączamy/wyłączamy możliwość korzystania z kodów Game Genie.

-> Famicom Disk System - umożliwia odpalanie gier przeznaczonych na FDS.

-> Screen upside-down - obracanie ekranu "do góry nogami". Przydatna opcja, bo w niektórych telefonach przyciski głośności są po lewej stronie, w innych po prawej. Możemy sobie dopasować obraz tak, żeby było wygodnie używać ich do sterowania. :p

-> Orientation - orientacja ekranu. Jeśli mamy w telefonie włączony automatyczny obrót ekranu, to możemy ustawić "Unspecified", wtedy będzie nam się obracał automatycznie, albo możemy sobie ustawić samemu obraz pionowy (portrait), lub poziomy (landscape).
emulator pegasus na androida, nesoid


-> Full screen mode - "pełny ekran", jeśli zaznaczymy, to program będzie rozciągnięty na cały wyświetlacz, jeśli odznaczymy zostanie nam górna belka (zegarek, zasięg, stan baterii itp.)

-> Quick load on start - jeśli zaznaczymy, po uruchomieniu gry będzie się automatycznie ładował ostatni zapisany stan.

-> Use input method - tutaj możemy włączyć obsługę ewentualnego pada z bluetooth.

I właściwie to wszystko. Teraz można już wrócić do listy ROM-ów i odpalać swoją ulubioną grę... :)

emulator pegasus na androida, nesoid


Po uruchomieniu gry mamy jeszcze kilka dodatkowych opcji - wciskamy na telefonie przycisk menu i rozwinie nam się takie o:
emulator pegasus na androida, nesoid


Tutaj sprawa jest już oczywista :) save/load do zapisywania/odczytywania stanu gier, fast forward - wspomniane wcześniej szybkie przewijanie, settings, to ustawienia, a w "więcej" możemy włączyć grę przez sieć, zrobić screenshota, reset gry, wyłączyć zasilanie i zamknąć aplikację.
emulator pegasus na androida, nesoid


I już, rozłożyłem Wam tą aplikację na czynniki pierwsze, najprościej jak potrafiłem. Jeśli jednak coś nadal pozostaje niejasne, zawsze można dopytać na forum. Miłego grania. :p


^ Powrót na górę ^
Evil
Zabronione jest bezpośrednie linkowanie ROM-ów / obrazków znajdujących się w naszym serwisie. Uszanuj nas i nie kradnij!