Robocop 2


RoboCop 2 jest jedną z trzech części przygód cyborga-policjanta będącego głównym bohaterem filmu sensacyjnego z domieszką science fiction pt.: „RoboCop”. Gra została wydana przez firmy Ocean i Data East w roku 1990. Platformy na jakich pojawił się ten tytuł – ZX Spectrum, Commodore 64, Commodore Amiga, Atari ST, NES i inne – mogą świadczyć o dużej popularności. W zależności od możliwości konsoli zmieniały się zasady gry.

W przypadku Commodore 64 i NES była to gra platformowa na zasadach „od lewej do prawej” (bez możliwości powrotu) – jednak dodano w niej element FPS o którym za chwilę. Każdy poziom z jakim spotyka się gracz to [prawdopodobnie – według filmu] ulice, budynki Detroit będące siedliskiem przestępstw oraz narkomanii. Zadaniem gracza jest pozbycie się dwóch trzecich substancji „nuke” (butelki z literą N) oraz aresztowania (nie zabijania!) dwóch trzecich podejrzanych o ich rozprowadzanie na terenie miasta (postacie mrugające na ekranie z charakterystycznym piskiem, gdy pojawią się w obrębie gracza). Spełnienie powyższych wymagań powoduje przejście do następnego poziomu. Jeśli jednak cyborg nie wykona swojej misji czeka go sprawdzian na strzelnicy – tam musi udowodnić swoją skuteczność. Niezaliczenie testu powoduje powtórzenie misji, a pozytywny wynik [trafienie podanej ilości przestępców i butelek „nuke”] dopuszcza do następnego poziomu.

Spójrzmy teraz na grę poza fabułą. Menu główne jest jak na rok 1990 całkiem atrakcyjne. Postać RoboCop’a strzelającego z pistoletu jest doskonale odwzorowana. Sterowanie po menu jest intuicyjne i nie powinno sprawiać żadnych trudności.
robocop 2 nes, pegasus

Menu główne pozwala na uruchomienie nowej gry; kontynuację rozpoczętej rozgrywki po utracie wszystkich żyć – wznawia grę od poziomu na którym gracz przebywał, gra nie obsługuje haseł, po zresetowaniu konsoli nie ma powrotu do poprzedniego stanu rozgrywki; pozwala wyświetlić najlepsze wyniki graczy; wybrać ilość graczy oraz określić obecność dźwięku i muzyki w grze.

Po wybraniu opcji rozpoczynającej nową grę („START” lub „CONTINUE” jeśli dopiero co uruchomiliśmy konsolę) pojawia się wstęp do misji – również perfekcyjnie wykonany:
robocop 2 nes, pegasus

Po ukończeniu odprawy rozpoczynamy misję. I tu podstawową informacją jest fakt, iż poziom jest ograniczony czasowo, a gracz ma na całą grę 4 życia.

robocop 2 nes, pegasus

HUD znajdujący się na górze ekranu przedstawia w kolejności od lewej – ilość punktów, ilość zniszczonych „nuke”, ilość aresztowanych (jeden z nich jest na screenie – ICH NIE ZABIJAMY! Tylko „dotykamy”!), „zdrowie” RoboCopa, ilość dostępnych żyć i czas w jakim misja musi zostać ukończona.

robocop 2 nes, pegasus

Osoby przedstawione na powyższym screenie można zabijać – na innych poziomach wrogami nie są też koniecznie ludzie, mogą to być roboty.

robocop 2 nes, pegasus

Podczas gry niszczymy butelki z „nuke” – spójrz na screen powyżej.

robocop 2 nes, pegasus

Kończąc poziom dochodzimy do podsumowania pracy RoboCop’a – górny procent to zniszczone „nuke”, dolny procent to aresztowania – oba wskaźniki muszą przewyższać dwie trzecie. W moim przypadku na screenie będę musiał zaliczyć misję na strzelnicy.
Przyszedł więc moment, by opisać ten – moim zdaniem – dodatek do gry. Rozpoczynamy ją po zapaleniu się zielonego światła na sygnalizatorze. Odliczany jest od tego momentu czas i ilość przestępców do zabicia, oraz ilość „nuke” do zniszczenia.

robocop 2 nes, pegasus
    U dołu ekranu od lewej strony:
  • Ilość „nuke” oraz przestępców do wybicia [wynik sumowany], ilość amunicji, czas do końca rundy
  • Kogo możemy zabijać? Osoby trzymające jakąkolwiek broń. Co możemy niszczyć? Butelki z nuke.
  • Są jakieś bonusy? Tak, podczas gry można zwiększyć czas i ilość amunicji. Pomogą w tym 2 spadające symbole – zegara i magazynku.
robocop 2 nes, pegasus


Nie można zabijać osób „poddających się” – screen poniżej:
robocop 2 nes, pegasus


Jak już pisałem wcześniej – zaliczenie tej misji na strzelnicy pozwala przejść do następnego poziomu.

A co z muzyką? Utwory są zróżnicowane, odgłosy otoczenia obecne w grze spełniają swoje zadanie.

Wielką wadą gry jest niestety brak haseł – fakt przesiadywania kilku soczystych godzin bez przerwy przed konsolą może zniechęcić gracza. Mogę jednak zapewnić, iż pokonanie bossa pod koniec gry jest bardzo wymagające i daje dużą satysfakcję. ;)

Mimo braku możliwości kontynuacji gry po wyłączeniu konsoli, polecam ten tytuł każdemu, kto ma ochotę przesiedzieć kilka godzin przed konsolą, aby przejść tą z pozoru łatwą, ale w rzeczywistości wymagającą produkcję.

Plusy: Minusy:
+ doskonała oprawa graficzna
+ doskonały dźwięk
+ dobry pomysł
+ wymaga od gracza cierpliwości i wysiłku
+ bardzo dobrze dobrany poziom trudności
+ KLIMAT!
- brak możliwości kontynuacji gry poprzez wpisanie hasła
- dosyć długa [moim zdaniem]


Gry na NES - Robocop 2

Autor: Odziom91

Robocop 2 pegasus pobierz

Powróć do listy gier na "R"

Zabronione jest bezpośrednie linkowanie ROM-ów / obrazków znajdujących się w naszym serwisie. Uszanuj nas i nie kradnij!