Złota Piątka

Złota Piątka Pegasus

Złota piątka jest kultowym kartridżem ze zbiorem 5 gier firmy Codemasters. Składanka była bardzo popularna a do tego była możliwość zakupienia tego kartridża wysyłkowo po przez firmę BobMark - tą samą firmę, która wydała w Polsce Pegasusa. Złota Piątka powstała w roku 1994 i jako pierwsza gra w polsce została wydana w pudełku wraz z polską instrukcją do gier.

Złota Piątka Pegasus

Złota Piątka Pegasus


Tak więc kartridż jest legendarny, ponadczasowy oraz historyczny dla nas - Polaków :)

Wszystkie gry zawarte na kartridżu są bardzo dobre, dodatkowo złota piątka była reklamowana na większości pudełek od oryginalnych pegasusów co spowodowało że każdy chciał mieć tego właśnie karta.

Na Złotej Piątce znajdują się następujące gry:

- Big Nose The Caveman

- Big Nose Freaks Out

- The Fantastic Adventures of Dizzy

- Micro Machines

- Ultimate Stuntman

ROM działa na Emulatorze Nestopia.

Recenzje gier postanowiłem uporządkować od tej która jest moim zdaniem najgorsza, aż do najlepszej :P

Złota Piątka PegasusBig Nose Freaks Out: Następna część Big Nose'a tym razem utrzymana w klimatach Sonica. Fabuła nie jest jakaś skomplikowana, idziemy do czegoś w rodzaju prehistorycznego banku gdy napada na nas zielone "coś" które pozbawia Big Nose'a przytomności i kradnie wszystkie kości (które są naszą walutą).

Gra jest bardzo prosta - jeździmy prehistorycznej wersji deskorolki, bijemy maczugą, oraz kamieniami potwory, zbieramy kości które dają nam dodatkowe punkty i staramy się dojechać do końca planszy. Po drodze zbieramy kamienie,którymi strzelamy we wroga, znów maksymalnie możemy strzelać 3 kamieniami na raz.

Warto dokładnie zwiedzić każdą planszę gdyż w tej grze jest dużo ukrytych etapów, kilka niespodzianek oraz masę wrogów do ubicia. Można też grać na 2 osoby, jednak gramy po kolei, więc szału nie ma;P Poziomy potrafią być skomplikowane,a wrogowie potrafią nam nieźle utrudnić grę.

Grywalność stoi na takim średnim poziomie, gra potrafi wciągnąć, jednak ja często po prostu naciskałem RESET i wybierałem inna grę z kartridża:) Grafika jest dobra,jak w Big Nose The Caveman postać była trochę za duża tak tutaj wydaje mi się że postać jest trochę za mała:D (ale może to tylko moje zrzędzenie:P)

Ogólnie chyba najsłabsza pozycja na Złotej piątce, gra nie jest mimo wszystko zła, po prostu bardzo odstaje od reszty :p

Złota Piątka PegasusBig Nose The Caveman: W grze chodzimy jaskiniowcem, który postanowił zjeść sobie na obiad pterodaktyla. Więc nasz bohater goni go przez najróżniejsze krainy, przelatuje na kolejne wyspy by tylko go zjeść. Nasz jaskiniowiec musi po drodze pokonać stada dinozaurów (które na pewno były by równie smaczne) przy pomocy maczugi, którą możemy strzelać jeżeli zbierzemy kamienie.

Po każdym etapie trafiamy do sklepów gdzie możemy kupić:

Sklep 1 od lewej
- ulepszenia szybkości uderzeń maczuga, siły,
- ulepszenia szybkości i siły kamieni

Sklep 2 od lewej
- Czary oraz hard feet które umożliwia nam skakanie na wrogów

Sklep 3 od lewej
- extra życie oraz zwiększenie ilości wystrzeliwanych kamieni (max 3)

Walutą w sklepach są kości które porozmieszczane są po mapie, oraz czasami wypadają z dinzaurów.

Zaklęć można użyć w dowolnym momencie naciskając przycisk SELECT. Wybieramy czar i gotowe.

Gra mimo fajnego rozwiązania ze sklepami jest bardzo monotonna i żeby ją przejść trzeba mieć w sobie sporo zaparcia. Wysp jest naprawdę dużo, mało różnią się od siebie. Schemat jest taki sam - na końcu planszy boss,nowa plansza , sklep, plansza boss.

Grafika nie jest zła, bardzo kolorowa tylko nasza postać mogła by być trochę mniejsza, za to muzyka wkurza po dłuższym graniu :)

WIELKA TRÓJKA:


Złota Piątka PegasusUltimate Stuntman: Tą gre trudno przydzielić do jakiegokolwiek gatunku,ponieważ jest to gra akcji z przeróżnymi dodatkami.

W każdym etapie czeka nas coś innego,raz jedziemy samochodem, raz lecimy paralotnią, by następnie wspinać się na budynek lub skały, po czym trafiamy do rozbrajania bomby albo pływania motorówką!

Gra jest bardzo dynamiczna, gramy przypakowanym kolesiem który jest stuprocentowym twardzielem a za zadanie mamy zniszczenie dr Evila :)

We wszystkich planszach mamy te same bonusy: życie czyli gąbczasta kulka, 1up wyglądające jak żarówka, przyspieszenie wygląda jak znaczek z T w środku, oraz ulepszenie broni (co wygląda jak literka W)

Ciekawym etapem jest powtarzający się lecz coraz trudniejszy etap z rozbrajaniem bomby, który dodaje do gry elementy logiczne.

Pod koniec każdej planszy składającej się z etapu w którym kierujemy pojazdem widzianym od góry, etapu z widokiem z boku oraz etapu w którym wspinamy się na coś, występuje boss.

Gra ogółem bardzo dobra, grafice nie można nic zarzucić, a muzyka zmienia się co etap, a potrafi często być bardzo dobra :) Moim zdaniem gra ma zasłużone 3 miejsce.

Złota Piątka PegasusMicro Machines: Długo zastanawiałem się nad miejscem 2 jednak wybrałem Micro Machines ze względu na mniejszą różnorodność gry. Wprawdzie na tryb 2 osobowy ta gra jest po prostu miodna i potrafi przykuć na długie godziny jednak mimo wszystko uważam że Dizzy jest po prostu lepszą grą:P

Gra jest wyścigami resoraków które ścigają się po stołach, wannach, ogrodach a nawet warsztatach lub nawet planszach szachowych:) Jest to bardzo fajna i oryginalna koncepcja dająca dużo frajdy.

Najpierw omówię najważniejszy tryb czyli Head to head(2 players):P W grze 2 osobowej mamy do wyboru 2 tryby:

Tournament oraz Single Race

Po wyborze Tournament ścigamy się z 2 playerem po kolei w każdej konkurencji, gra polega na tym kto pierwszy odjedzie od drugiego gracza na tyle by mógł dotknąć końca ekranu zdobywa dodatkową kropkę. Po lewej stronie widnieje 8 kropek po 4 dla każdego playera, ten co zdobywa punkt zabiera 1 kropkę przeciwnikowi, aż do momentu gdy jeden z graczy nie ma już kropek. Wtedy następuje koniec gry a zwycięzca dotrzymuje 1 wygraną.

Tryb Single race jest praktycznie tym samym co wyżej tylko startujemy w pojedynczym wyścigu i sami ustalamy sobie którym wyścigu chcemy wziąć udział.

Tryb Challenge (1 player) w tym trybie wybieramy sobie kim chcemy grać i startujemy w turniej. Po wygraniu kwalifikacji wybieramy sobie 4 początkowych rywalów, którzy z czasem będą odpadać i będą zastępowani przez nowych kierowców.

Wygrywamy coraz to trudniejsze wyścigi i bierzemy udział w bonusowych etapach w których jeździmy monster truckiem.

W grze jest dużo fajnych pojazdów do wybrania.mamy jeepy, helikoptery, samochody sportowe, formuły, czołgi, buggy, podrasowane samochody z kolcami oraz motorówki. Każdym pojazdem kieruje się inaczej, mają różne szybkości, podrasowanym samochodem da sie zniszczyć samochód wroga, a czołgiem zestrzelić:) Na planszy występują też urozmaicenia torów takie jak plamy oleju, krople kleju, lub jakieś śrubki lub wyskoczenie z segregatorów:) Gra się szybko i przyjemnie,gra jest bardzo oryginalna i zawiera wiele smaczków:) Po prostu świetna gra, jedne z najlepszych wyścigów na Pegasusa .

Złota Piątka PegasusThe Fantastic Adventures of Dizzy: Kolejna gra jest jedną z najbardziej lubianych gier z całej Złotej Piątki, a przy okazji jest najtrudniejszą z wszystkich pięciu gier. Zły czarodziej Zaks porwał dziewczynę Dizzy'ego ,a my mamy za zadanie pomóc Dizzy'emu. Przemierzamy cała krainę Yolkfolk ponieważ by dostać się do zamku Zaksa musimy znaleźć 100 gwiazdek. Podczas poszukiwań gwiazdek zmierzymy się z szeregiem zadań,przeszkód oraz masą pająków do uniknięcia:P

W grze Dizzy nie możemy walczyć, jest to gra przygodowo - logiczna w która wymaga od nas pomysłowości, a nie tępego wciskania przycisku fire:).

Świat po którym przychodzi nam grać jest duży i rozbudowany, zaczynamy grę w naszym domku który znajduję się na drzewie, do domków naszych znajomych prowadzą kręte mosty oraz windy do których trzeba znaleźć klucze, jest tez miasto, kopalnia, etap podwodny, statek piracki , przejścia pod miastem, etap w którym jedziemy wagonikiem, w innym etapie płyniemy w beczce, zatem gra jest zróżnicowana bardzo, posiada też parę mini gierek w których układamy obrazek za co możemy zdobyć dodatkowe życie.

Nasz bohater posiada trzy miejsca w ekwipunku,które po naciśnięciu przycisku B zmieniają swoje położenie o jeden w prawo, czyli jeżeli posiadamy jakiś przedmiot na ostatnim slocie, zostaje on położony na ziemi. Po naciśnięciu przycisku SELECT pojawia nam się nasz ekwipunek z opisem każdego przedmiotu który się tam znajdzie, oraz krótki opis miejsca w którym aktualnie przebywamy.

W grze musimy wykazać sie pomysłowością i kojarzeniem faktów, np. by rozmrozić Denzil'a musimy znaleźć drewno oraz zapałkę i zrobić blisko niego ognisko,lub gdy musimy wrzucić do rzeczki trzy kamienie by podnieść wysokość wody.

Graficznie gra jest bardzo ładna, w grze występuje dużo różnorodnych lokacji, a w szczególnych miejscach takich jak miasto, podziemia czy statek piracki zmienia się muzyka.

Gra jest chyba najlepszą na tej składance, a na pewno najbardziej rozbudowana. Jedynym minusem tej gry jest długi czas gry(jeżeli to jest minus:P ),brak jakiejkolwiek możliwości zapisu gry oraz brak trybu dla 2 graczy. Po za tym gra jest świetna:)

Tak więc to są wszystkie gry ze sławnej złotej piątki, mam nadzieję że udało mi się przypomnieć trochę tą pozycję, a jeżeli nie zgadzacie się z moją opinią, lub chcecie po prostu powspominać te gry, to zapraszam na forum ;)
Autor: Potak

Zlota Piatka pegasus, pobierz

Powróć do listy gier na "Z"

Zabronione jest bezpośrednie linkowanie ROM-ów / obrazków znajdujących się w naszym serwisie. Uszanuj nas i nie kradnij!